На 19 януари „Съвет по предприемачество и стартъп“ към БТПП в партньорство с Бизнес лейди клуб „Женско предприемачество“ организира кръгла маса по повод академичната подготовка на момичетата в България, стартиращи собствен бизнес.
Успешни бизнес дами от България с лична мисия да споделят опит и да провокират все повече представителки на „нежния“ пол да поемат рискове и да развиват собствен бизнес у нас поканиха представители на водещи образователни институции, за да дебатират по темата за условията и средата, които висшето образование, държавата и семейството създават за предприемачите на високи токчета.
„Всяко поколение носи своето време – отвори дискусията синдикалистката и учителка г-жа Янка Такева – и днес нашите ученици са много по-прагматични от преди. Генерациите X, Y, Z имат интересна аура; те просто са ориентирани към изкарването на пари.“ Тя акцентира на важността на срещите на живо на ученици, студенти, курсисти с представители на успешни бизнеси. „Защото има млади хора, за които обаче, няма ли го личният пример, те бързо се отчайват и погледът им е в чужбина.“ Въпреки това, тя информира, че има обръщане на тренда и според статистиката вече около 60 от завършващите у нас учениците виждат своето бъдещо развитие имено в България. Тя подчерта, че в професионалните училища се изучава предприемачество от I-ви до XII-ти клас и изтъкна: “Учениците излизат готови предприемачи“, на което г-жа Гена Събева, съпредседател на Съвета отговори със: „Може би по-готови, отколкото след като завършат университета“.
Провокацията беше поета от доц. д-р Радостин Вазов, заместник-ректор на Висше училище по застраховане и финанси, който разпалено защити адекватността и ефективността на предлаганото от ВУЗФ образование: „Целта ни е студентите ни да излязат с работещи фирми. Дипломните им работи са всъщност техните бизнес проекти.“ В потвърждение на думите си той изтъкна, че едни 80 % от студентите във висшето училище след за завършването си регистрират фирми, а 4 години по-късно около 20 % от тези фирми са все още на пазара, което е добър показател за всеки, който има представа от материята. „А и нашите учители са по-скоро ментори, не просто учители“, допълни той.
Доц. д-р Костадин Коларов, завеждащ катедра Предприемачество в Бизнес факултета на УНСС разказа интересни казуси, при които академичните среди са били ангажирани с оказване на помощ при преквалификацията на трайно безработни жени от градовете Перник и Радомир, в резултат на което близо 1/3 от тях са стартирали собствен бизнес, а останалите са повишили своята конкурентоспособност на трудовия пазар. Коларов сподели и интересно наблюдение, с което се съгласиха всички около масата, а имено, че жената търси бизнес, който й харесва, докато мъжът – такъв, който ще му донесе повече средства. „Да, жените правят бизнес с емпатия“, обобщи г-жа Виктория Караабова, съпредседател на Съвета и модератор на срещата.
„Мъжете са и генетически по-предразположени да поемат риск в сравнение с жените, но това е преодолимо с правилна социализация – отбеляза главен асистент д-р Мария Василска от катедра Предприемачество при Бизнес факултета на УНСС – като в допълнение на това момчетата се възпитават да опитват, а момичетата – да са перфектни“.
Но не на жени и мъже се делят предприемачите според г-жа Антоанета Попова, сериен предприемач и собственик на Petroleum, а на успешни и неуспешни: „Още на втория разговор с клиент, партньор или инвеститор вече никой не се интересува дали си мъж или жена“. Като една от основните пречки пред устойчивостта на младите фирми тя посочи липсата на финансова грамотност и допълни: „Мисля, че жените не правят бизнес, защото им липсват увереност и хоризонт… За да имаш съпруга бизнес дама, трябва много да я уважаваш и да й подсигуряваш свободно време. Пък и не от всеки става предприемач.“ Тя сподели, че вижда връзката бизнес-университети като не достатъчно силна, но и не пропусна да отбележи, че все пак бизнесът си търси служители, а не предприемачи. Като друга съществена грешка при правенето на бизнес тя посочи това, да търпиш хора, които дърпат колектива назад.
В дискусията се включи и един от най-титулуваните специалисти в областта на рекламата и комуникациите у нас – проф. Христо Кафтанджиев, който понастоящем преподава „Маркетингови комуникации“ в университети в България, Холандия, Русия, Португалия: „Забелязва се все по-голямо феминизиране на тази специалност по цял свят. Дори все по-често дами застават на чело на творчески отдели, което до неотдавна се броеше за изключение“.
Финалът на дискусията бе даден от маркетологът Радослав Благоев, когото читателите познават с книгите му: „Хвани жокера“, „Бизнес над червената линия“, „Ти водиш. Твоят бизнес и успех са проекция на твоето мислене“, „Levels UP: Да превърнем идеите в бизнес, а мечтите в реалност“. Той представи своята нова настолна бизнес игра “You Lead”, предоставяща възможност на всеки между 12 и 112 години възможността да се учи играейки. Г-н Благоев с усмивка изтъкна, че въпреки зарчетата, които се виждат на дъската, в един бизнес има малко късмет и повече стратегия. „Предприемачеството е настройка на ума – каза той. Консултирал съм бизнеси на различни етапи, като единствено отказвам да правя аутопсия на бизнеси, особено ако съм предупредил собствениците им навреме. Консултирал съм и хора, които са били на път да стартират бизнес и истината е, че много от тях, след като си поговорим, са се отказвали. Защото правенето на пари и предприемачество не е едно и също нещо, но понякога това трудно се проумява. От едно и също място на брега на едно и също езеро един рибар може да извади много риба, а друг – никаква и заслугата ще е на рибаря, не на езерото. Като правило, добрият търговец е и добър човек. В следващата си книга искам да говоря за лимитираните бизнеси и за това, че голяма част от бизнесите се провалят имено в управлението на растежа, за което се оказват неподготвени.“
Сред публиката в зала А на Търговско-промишлената ни палата, освен студенти, гости и заинтересувани от темата граждани, бяха и менторите от хибридната програма на „Съвет по предприемачество и стартъп“, стартираща на 28 януари. По време на нетуъркинга, в неформална обстановка и на чаша добре охладено бяло вино, те бяха на разположение на гостите за въпроси и разяснения относно програмата, предназначена за жени на всякаква възраст, които искат да стартират собствен бизнес или да надградят опита си и да развият мрежа от контакти; както и за тези, които от средния и висш мениджмънт, които са в ролята на предприемачи в организацията си.