Търговска верига Rematrak ще помогне за логистиката на старите матраци

Рециклирането на матраци е тема, която все още не е толкова развита в България, но набира популярност като част от усилията за управление на отпадъците и устойчиво развитие. Няма конкретни официални данни и статистики, свързани с рециклирането на матраци у нас и това показва, че съществуват затруднения при този процес.

Едрогабаритните отпадъци трябва да започнат да се събират отделно, а матракът е най-големият от тях. Какво означава това? Мека мебел и матраци на едно място, тоалетни, строителни отпадъци – на друго, а на трето всички храсти, клони и дрехи. Всичко това трябва да се събира разделно, защото в момента се слага до кофите. Така е по закон. Оттам нататък се взима, мачка се и се депонира в земята за вечни времена, за 600 години, за 1000 години”, споделя Гена Събева, основател на франчайз бранда ВИТ – Борсата за матраци и проекта за рециклиране на стари матраци Рематрак.

В България ежегодно се произвеждат около 350 000 матрака, а допълнително се внасят около 150 000. Около 126 000 матрака се изхвърлят всяка година, като повечето от тях се депонират, коментира пред Invest in Bulgaria Гена Събева и напомня за възможността матраците, които са излезли от домакинството и не са изцапани с кал или прогизнали, да се извозят годни за рециклиране до площадката в село Петърч. Там механично се рециклират като се разглобяват на съставните им части.

Пред Invest in Bulgaria Гена Събева обяви, че съвсем скоро на пазара ще се появи новата търговска верига Rematrak, която ще помогне за логистиката на старите матраци. Тя ще предлага платено извозване на изхабения матрак до базата за рециклиране в село Петърч и безплатно, ако потребителят е закупил от тях нов матрак. Брандът ще предлага и до 100 процента рециклируеми матраци.

Още по темата прочетете тук: Старият матрак – рециклируем сандък със съкровища (invest-in-bulgaria.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GB