Гена Събева: BNI съчетава силата на професионалния нетуъркинг и споделения опит

Как научи за BNI и реши да станеш член на организацията?

В началото на 2016 година работих по маркетинговото развитие на „ВИТ – Борсата за матраци“ с агенция 3CON, която тогава участваше в създаването на второто дружество на BNI в България. Те ме поканиха да присъствам на една от срещите. Бях много изненадана от ранния час – те се провеждаха в 07:45 часа сутринта и това също провокира интереса ми.

Когато отидох на срещата, буквално се почувствах като в центрофуга – тя имаше определен ред, около мен имаше много хора, които ми задават въпроси и искат визитки. Предоставиха ми възможност да присъствам на тяхно събитие втори път – тогава вече имах опит, знаех какво ме очаква и разбирах повече концепцията. След втората среща вече знаех, че със сигурност ще взема участие като член и заедно със съпруга ми избрахме да се представям със семейната ни фирма за управление на строителни проекти „Събеви Груп“.

Членувах в дружеството в продължение на една година и половина, след което членството продължи моя съпруг.

Как реши да станеш директор по учредяването на BNI Капитал?

Един ден ми се обадиха от офиса на BNI България. Споделиха, че в момента правят обучение за директори и смятат, че ще е полезно за мен и ще ми хареса, предвид това, че съм много активен човек. Реших, че това ще ми даде възможност да науча много неща, които ще ми помогнат да развия още качества, затова приех с ентусиазъм. В края на обучението попитаха всички присъстващи дали имат желание да заемат длъжността директор, като позициите бяха две – директор по създаване и директор по развитие. В този момент аз веднага взех решение, че мога да поема отговорността по създаване на дружество. При мен дойде Ива Балашева, която предложи да помага с развитието на дружеството. И така започна едно ново пътешествие за мен. Заедно с Ива създадохме ново BNI дружество в България, за което избрахме името BNI Капитал. Тогава създаването на дружеството ни отне година и половина.

С BNI извървяхте дълъг път. Какво се случи след учредяването на BNI Капитал?

След като приключихме със създаването на дружеството, то беше поверено на Ива Балашева, а аз се оттеглих и изминаха няколко месеца, в които нямах участие в BNI, в следствие на което искрено завиждах на мъжа ми, че всеки четвъртък ходи на срещите на неговото дружество – BNI Успех. По това време на дневен ред ми беше усъвършенстването на английския език и реших, че ще посетя като гост BNI Innovative ideas – единственото дружество по онова време, което провеждаше срещите си английски език. В последствие взех решение да стана член там.

Не след дълго обаче поемаш ново предизвикателство – създаването на едно по-специално дружество. Разкажи ни за него.

Виждайки една доста панорамна картина на всички дружества в София и разбирайки какво всъщност е BNI бях сигурна, че аз имам нужда от всичко, което предлага организацията, но ми се искаше нещо по-специално. Тогава взех решение да направя първото в България фокусирано дружество. Идеята ми за BNI Индустрия беше да събера фирми, които да обслужват индустрията. Счетох, че би било полезно и за „Събеви Груп“ и си помислих, че е добра идея да се обединим и да си помагаме един на друг.

При един наш полет с моя близка приятелка Елина Христова, аз споделих своята идея и тя я прие с отворени обятия, защото тогава представляваше „Астра Комерс“ – фирма, занимаваща се с работни облекла. И си казахме, ето ние ще създадем едно дружество за нас! Аз се заех със създаването, а тя се зае с останалата половина от работата. Ние се справихме за 9 месеца. Но тогава се наложи да затворят държавата заради пандемията и трябваше да вземем решение дали продължаваме онлайн или спираме дружеството. Ние истински вярвахме в успеха му и решихме, че ще продължим онлайн.

Съответно през юли 2021 година, ние вече бяхме 31 човека и имахме представители на изключително големи фирми. Някои от тях след това не си подновиха членствата, защото BNI е много успешна и ефективна организация, но предимно за малък и среден бизнес. Моята дейност приключи със създаването на дружеството, след което  Елина трябваше да поеме самостоятелно развитието, но с нея се договорихме да го правим заедно, така че до началото на 2022 година ние двете развивахме и отговаряхме за напредъка на дружеството. Към днешна дата моята фирма „Събеви Груп“ остава в BNI Индустрия, където представител е моят съпруг – Илия Събев.

На какво те научи BNI?

Смело мога да заявя, че завърших висше обрзование по нетуркинг. Истински съм удовлетворена и благодарна за всичко, което научих от BNI. Започнах своя бизнес на 20 години и до момента имам 30 годишен опит в бизнеса, но никога не съм била в корпоративния свят, не съм работила в структури и затова съм леко своенравна и работя по правилата, които сама си създавам. В BNI за първи път попаднах в структура, в която има правила, които аз трябва да спазвам и те не са определени от мен. На моменти ми беше изключително трудно да се съобразявам с тези правила, които не ми пасват и не ми харесват, но приех, че такива са изискванията и така се работи. Това е едно от нещата, на които BNI ме научи – да се съобразявам с чужди правила, структура от която не можеш да излизаш и или спазваш правилата, или не можеш да участваш.

Нека обобщя, най-ценното за мен, което научих е професионален нетуъркинг и работа в структура.

Ти си и един от емблематичните участници в “BNI търси талант.

Това беше едно поредно предизвикателство за мен, което приех с много ентусиазъм. Да си призная – хората около мен бяха учудени. С какъв талант щях да се представя? Това не беше ясно и на самата мен. Но откриването на таланта е още една скрита полза, която дава BNI. Именно в тяхната структура аз открих, че имам таланта да намирам и свързвам правилните хора, които могат да създадат прекрасни неща заедно.

Какви са конкретните ползи за твоя бизнес и  за бизнеса на останалите членове?

Считам, че това е една много ефективна органзиация, която дава много възможности на хора, които търсят развитие на бизнеса си и искат да се научат на форма на дисциплина. Когато бизнесът е по-малък той наистина има нужда от подобна стуктура, която може да бъде маретингова. В BNI се заплаща малък членски внос, но се изисква повече време и полагане на усилия от страна на членовете. Всъщност разплащателната валута, това са контактите и информацията, които споделяш.

Имах възможността да посетя две световни конференции на BNI – едната в Банкок, другата във Варшава, и за мен това наистина е една организация, много добре структурирана с огромен смисъл за бизнес, който не може да си позволи да плаща на маркетингови отдели. На някои от фирмите 80% от бизнеса им идва от BNI. В нашия случай не е така, но въпреки всичко аз съм изградила изключително много и все полезни контакти. Хиляди от моите познати са посетили BNI през годините и казвам това абсолютно отговорно. Една голяма част от тях са видели ползите и до днес продължават да бъдат членове. А аз истински се гордея за това, че бях част от създаването на две дружества – BNI Капитал и BNI Индустрия, и допринесох за развитието на BNI в България.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *