На 10 ноември, в деня – символ на българското предприемачество, Гена Събева гостува на предаването на БНТ „Отблизо“ и водещите Надя Иванова и Стефан А. Щерев. В качеството си на бизнес дама, която наред с предприемаческите си начинания създава и развива редица проекти, които подкрепят предприемачеството и подпомагат развитието на благоприятна бизнес среда у нас, тя сподели своя път в бизнеса от началото на 90-те години, непосредствено след промените, досега.
Към всеки един момент има нови и нови възможности. В началото на 90-те години, първите, които създаваха пазара, бяха привилегировани. Учехме се от опит – грешка, но каквото и да направихме, беше печелившо. Тогава трябваше да имаш стока. Тогава не сме мислили, че може да има онлайн търговия, че с един магазин можем да покрием целия свят. Винаги съм смятала, че най-добрите приятели на предприемача са неговите счетоводител и адвокат. Но днес близо до теб трябва да е и маркетологът.“, коментира Гена Събева.
С водещите и зрителите на Българската национална телевизия тя сподели началото на своя път в предприемачеството, който започва с търговия на столичната ул. „Екзарх Йосиф“: „Държах почти цялата улица. Имахме магазин до магазин и всички бяха успешни.“
„Аз нямах друг избор. Като ученичка толкова много се страхувах, че като завърша, няма какво да правя. Баща ми ми казваше: Добре, явно за нищо не ставаш, ще ти помогна да станеш библиотекарка. Ако не беше дошъл 10 ноември, който аз считам за мой втори рожден ден, най-доброто, което щях да съм днес, е библиотекарка някъде. Някъде с връзки, на заплата.“, разказва Гена Събева.
Водещите Надя и Стефан върнаха Гена Събева към въпроса, който бе тема на лекцията й в Бизнес клас в Стопанския университет на Технически университет – София, а именно „Колко струва един милион?“.
„Най-краткият път до 1 милион, това е частният бизнес, собственият бизнес. Започвайки собствен бизнес, ти имаш най-големи шансове и най-хубавото е, че всичко е в твои ръце.“, отговори тя.
В контекста на разговора Гена Събева направи разграничение между упражняването на собствената професия и да работим сами за себе си и истинския бизнес. Когато можем да започнем да делегираме и да направим „машината“, тогава можем да говорим за бизнес. А действието е това, което различава предприемача от другите хора, допълни тя.
На въпрос мъжете или жените са по-добрите предприемачи, Гена Събева отговори, че вярва в семейния бизнес и че той е най-успешен.
Цялото интервю гледайте ТУК /от 11.20 до 23.18 минута/.