Мартина Биковска е собственик на сладкарница Adela Cake O’Clock. Развива личен бранд като коуч терапевт, прави разходки „Боси в гората“ и също така се занимава със семинари Инсайт. Определя себе си като голям мечтател, който в момента, в който усети, че има нещо, което може „да го разтегне“ и е предизвикателство, се включва.
„Поради тази причина, когато се запознах с Гена Събева, видях колко много неща мога да науча и колко много неща мога да развия за себе си през програмите, в които участвах и в които бях в сътрудничество. Това ме разви в рамките на три години изключително много.“, казва Мартина Биковска по повод „Бизнес пътеки“, участието и в първата Менторска програма и в „Арена на дамския бизнес“.
„Благодарение на „Бизнес пътеки“ аз започнах да свиквам да се представям. Те бяха и отправна точка за това да разбера какво означава BNI и от там още повече да развивам своето представяне, своята яснота коя съм, какво искам да правя, какво иска да предавам на хората през себе си. И като цяло – личното усещане за това кой си, къде си и какво можеш да постигнеш.
А „Арена на дамския бизнес“ беше най-голямото предизвикателство за мен. Аз бях част от първата менторска програма, в която се събрахме една група от десет дами с много хубава женска енергия. Под дирижирането на Гена се получи хубав заряд от идеи, които генерираха събитието „Арена на дамския бизнес“, ние тогава го създадохме. Аз бях в целия процес: организацията от А до Я. За мен беше едно голямо учене: как се организират събития, как се провеждат. И то събития, които дават стойност на хората, които искат да се развиват, които още не знаят къде са и искат да създадат бизнес и да поучат подкрепа от аудиторията.
Мартина започва своя бизнес две години и половина по-рано. Заради Ковид обаче се налага да затвори обекта, губи ценни кадри и партньори, които също са загубили своя бизнес.
„Аз бях изпаднала в един катаклизъм, в който имах два варианта: или да вляза в депресивни състояние, да се чудя какво да правя и накрая нищо да не стане, или, както се казва, да се понаплескам и да започна да мисля какъв ресурс ми трябва, за да изляза от тази каша и да започна да градя нещата наново. И благодаря на себе си, че реших да се освестя, да се наплискам със студена вода и да търся ресурсите.“, разказва Мартина.
В този момент разбира за бизнес преходите, пише на Гена и като проактивен човек веднага се включва. Ходи в продължение на две години, включва се в други събития, сред които и Арена на дамския бизнес.
По-късно Мартина Биковска създава свой формат, подобен на „Бизнес пътеки“, който нарича „Боси в гората“.
„Програмата ми много се пренасити и аз не можех да продължа да ходя на тези разходки в четвъртък. Остана ми само неделята като свободна и реших, че по един или друг начин аз тези разходки ще ги правя, защото там играта на мисли, играта на развитие е изключително ползотворна. В един момент излезе необходимостта те да бъдат споделени – когато осъзнах колко много мога да давам на хората отсреща. Така че това се получи по-скоро като надграждане на базата – аз прецених кое е моето, което имам нужда да давам и да имам време да давам. А като даваш, печелиш.
Разликата е, че в моите разходки няма толкова бизнес насоченост, а по-скоро личностно развитие, нещо, което мен силно ме интересува и как аз мога да помагам на хората тези неща, от които имат нужда и каква подкрепа търсят.
Идват различни хора, както беше и с Гена – всяка седмица има и нови, има и такива, които са редовни. Като цяло са с различни интереси. Основната ми концепция е Walk and Talk Therapy, което е много модерно в САЩ – на база на проучванията, които си направих, как аз мога да помагам през нещата, които съм научила и опита ми досега.“
Защо „Боси в гората“?
„Това всъщност е нещото, което ми лисваше в разходките с Гена, защото аз много обичам да ходя боса. Ходейки бос, се зареждаш, заземяваш се. Това помага на цялото тяло отгоре до долу, на всички нива. Намалява кортизола, увеличава чувството на еуфория, на радост, после спиш като къпан. И това съчетано с добър разговор, който да е ползотворен, се оказа моя начин на разходки.“
Междувременно Мартина отваря два нови обекта, после, след като разбира, че нещо не прави както трябва, ги затваря.
„Хубавото в бизнеса е, че много бързо можеш да си направиш сметката като мине някакво време и да видиш дали стратегията ти е правилна или има още какво да се подобрява.“
Концентрира се в една сладкарница и работилница и в обекти, които зарежда.
„Видях, че на този етап това е по-полезно за моята работа и за работата на екипа като цяло.“
От бизнес гледна точка „Бизнес пътеки“ и Менторската програма дават на Мартина яснота, структурираност, поставяне на цели и таргети, което в последствие доразвива.
„Да видиш, че има айсберг, да осъзнаеш, че има айсберг надолу и че има още много какво да взимаш и да получиш.“
Каква беше Мартина преди преходите до Боянското езеро и Боянския водопад, преди менторската програма и Арена на дамския бизнес?
„Необработен диамант. Имаше потенциала, който все още не виждаше.“
Сега вече има яснота, полезна практика, много научени уроци:
че няма грешка, няма провал, а има път;
че може да гласува доверие на Вселената и на всичко около себе си, че то само ще й помага в нейното развитие;
че споделяйки се с другите – споделяйки знания, опит, положителни или отрицателни събития, може да получава повече подкрепа и за себе си може да бъде по-свързана тук и сега, в настоящето; не толкова да се връща в миналото, не толкова да върви в бъдещето, а да се наслаждава на момента.
„Това преди време не го осъзнавах по този начин.“
И много положителна енергия, която не се страхува да раздава.
„Преди имах колебанията – дали да го направя, как да го направя, дали е достатъчно. А сега вече тези ограничения се превърнаха в положителен ресурс, който мога да давам.“, казва Мартина Биковска. Знае, че добрите уроци предстоят. Има още и още какво да научи.