„Събеви груп“ е семейна компания за управление на строително-инвестиционни проекти, която Гена и Илия Събеви създават през 2015 година, стъпвайки на опита в строителството на Илия и търговските умения на Гена. Фокус в работата им са фабрики, складове, логистични бази над 1500 кв.м.
„Ако Илия беше доктор, най-вероятно аз щях да се занимавам с медицина. Винаги съм се шегувала, че много хубаво би било в семейството единият да е продуктът, а другият – неговия търговец.“, казва Гена Събева.
Нейната роля в семейния бизнес е да намери инвеститора, човека, който взима решенията и да му каже, че съществува едно такова звено в строителството, наречено проджект мениджмънт, да му обясни предимствата и смисъла от това. А Илия задвижва процеса от тук нататък.
Как Гена намира клиенти?
„Първо, на база нетуъркинг и контакти. Второ, слушаме – кой има намерение да строи, какви са му желанията…“, казва тя.
Илия Събев е основният капацитет на компанията. Строителен инженер. Завършил е Техникум по строителство „Никола Фичев” – Плевен и Университета по архитектура строителство и геодезия – София, а само преди дни се дипломира и в магистърската програма на УАСГ „Управление и оптимизация на инвестиционни проекти в строителството чрез СИМ“. С много опит в строителния бранш, който започва да трупа още от студентските си години; човек, изключително любопитен и търсещ, осведомен за всички новости в индустрията.
Едни от първите му проекти са свързани с изграждане на мостове и тунели от железопътната инфраструктура.
„Когато се запознахме, той се занимаваше с проектиране. Но в един момент каза: „Твърде много рутинна работа има в проектирането и доскучава; иска ми се нещо различно, интересно, което да се работи на терен“. Говореше за управление на проекти, но му отне доста време, за да убеди мен, да разбера какво означава това. Аз самата не бях се занимавала с това, но имах желание да го подкрепя.“, разказва Гена.
От позицията си днес вече тя знае, че управлението на проекти или проджект мениджмънтът е изключително важно за строителството. И колкото по-рано се включи в процеса, толкова по-голямо въздействие може да окаже.
„Управлението на проекти е непопулярно сред инвеститорите, не се разбира, тъй като те смятат, че ако имат строителна фирма и архитект, то работата е свършена. Но всъщност най-заинтересованите хора, хората, които работят от страната на инвеститора са двама – самият инвеститор и неговият проджект мениджър. Тоест ние стоим от страната на инвеститора, но не сме инвеститорски контрол. Ние се занимаваме с цялостното управление на проекта – от структурирането на самата идея, търсене на терен, търгове за изпълнител, контрол на целия процес по време на строителството до завършване на цялостната инвестиция както документално, така и физически. Това обикновено е един дълъг процес, който може да отнеме две-три години, понякога и повече, зависи на какъв етап се включим. Административната част в строителството е доста дълга, никога не знаеш какви пречки можеш да срещнеш.
Най-оптималният вариант за конструкция, цена, срок и т.н. е да започнем от структурирането на идеята. Защото, колкото в по-напреднала фаза е проектът, толкова по-малко можеш да променяш. В България е популярно да направиш проект, който да мине през Общината и след това да се мисли за детайлите, което бави строителството и го оскъпява.
Ние сме това, което някога всяко предприятие имаше – капитално строителство: планиране на текущи ремонти, разширения или ново строителство за компаниите. Днес ние познаваме само едно предприятие, част от холдингова структура, което има отдел капитално строителство. При повечето компании всичко се случва на парче. Та ние сме един отбор, външен, който е капитално строителство.“, обобщава Гена Събева.
Първият обект на „Събеви Груп“ е мебелен магазин „Зона“ в София.
„Заданието на собственика беше: Искам да построя най-големия магазин за мебели в София. Нямаше идея как да изглежда, къде да бъде. Започнахме от начало: избор на парцели, обединяването, избор на проектант, контролирахме процеса на проектиране… Изпълнихме желанието на инвеститора, даже го заведохме във Виена, за да му покажем магазина, който ние си представяме той да направи тук в България. Но в процес на проектиране, той реши да направи нещо много скъпо и помпозно, с което се съобразихме – човекът, който харчи собствените си пари, има правото да направи, това, което иска.
Това беше първият ни клиент и ние продължихме да работим с него. След магазина направихме неговата концепция за индустриална площадка на „Паралел“ в Севлиево и в годините изпълнявахме складове, офис сграда и дори неговото имение в Априлци, макар да сме се специализирали в индустриалното строителство.“, връща се 18 години назад Гена Събева.
Към днешна дата „Събеви груп“ имат редица реализирани проекти, а към настоящия момент работят по няколко в различни градове, сред които: разширение на базата на шведската компания за производство на силиконови изделия за автомобилната промишленост „Трелеборг“ в Перник, складова база с офис сграда на австрийската „Хенлих“ в Пловдив, складовата база на най-големия вносител на бира, паркинг в София, складова база за изкуствени торове в Пловдив, жилищна сграда, шоурум и сервиз за селскостопанска техника във Велико Търново и други.
Подходът към българските и чуждите инвеститори е един и същ. Разликата е в самите тях. „Чуждите инвеститори знаят, че проджект мениджмънтът е част от целия проект и когато бюджетират, а те го правят своевременно, те включват управлението на проекта и въпросът не е ще го има ли или няма да го има, а дали ще сме ние или някоя друга фирма. При тях проджект мениджмънтът е задължителен, за разлика от българските фирми, на които аз тепърва им обяснявам ние какво точно ще направим. Тоест има един по-дълъг процес. Така беше преди години с интериорния дизайн – за какво ми е този интериорен дизайнер, аз си знам всичко.
Обаче с всяка изминала година аз виждам, че хората разбират ползите от проектирането и от това как всеки един професионалист добавя стойност на проекта, оптимизира и ти дава решения, които ти сам никога не би се сетил.“, казва Гена Събева.
През годините Илия и Гена чуват какви ли не идеи. Не всички, разбира се, реализират. Една такава неосъществена е тази на инвеститор, който казва, че иска университет до метро. В крайна сметка не се намира подходящ терен и той купува готова сграда.
„Изключително интересна е работата ни. Тя е и психологическа. Трябва да се научиш да стоиш до тези хора, да ги разбираш и да им предлагаш правилните неща. Те обикновено са много знаещи, интелигентни и ти също трябва да си такъв, за да си им на нивото и те да ти вярват.
Ние сме повече от проджект мениджмънт. Ние съветваме нашите клиенти в какво да инвестират, колко ще им струва, защо да го направят складова база тук, а не на друго място, какви са плюсовете и минусите от всяка гледна точка. Тоест те имат доверен човек, с когото през цялото време могат да си говорят и който да е толкова заинтересован. И не случайно в последните години имаме толкова много работа. Смея да кажа и благодарение на моето желание да се включа в този бизнес.
Включително чужди фирми ни канят да изготвяме бюджетиране, защото ние винаги имаме актуалните цени, благодарение на постоянните търгове, които правим.“
Строителството се превръща за Гена Събева не само в семеен бизнес, но и в модел в живота.
„На нас ни трябва едно кратко изречение и да знаем крайния резултат. Като знаем крайния резултат, ние знаем откъде да започнем и водим процеса. Аз виждам как това работи в строителството и това го търся във всяка една област, защото зная, че това е правилният начин – да започнеш от крайния резултат и след това да направиш бюджет, да го разпределиш във времето, да започнеш да действаш. Строителството е изключително добър пример за начина на работа във всяко едно отношение и в бизнеса като цяло.“, казва тя.
В последните години индустрията в България има огромен ръст, което предполага инвестиции в нови бази, отбелязва Гена Събева. И израстване на самите инвеститори. Според нея все повече от тях се вслушват в съветите на проджект мениджъра, а той трябва да е много добре информиран за новите технологии, материали и предложения на пазара.
„През 2023-та много се заговори за устойчиво развитие и зелени технологии, особено в строителството, за сертифициране на сградите и за нуждата да докажеш всеки един материал, който си вложил, че отговаря на определени екологични норми. Мисля, че 2024-та ще е пик на тази тенденция.“, казва Гена Събева и допълва, че „Събеви груп“ е поканена и като консултант при изготвянето на ESG проекти в строителството.
Освен активна работа през новата и следващите години, Гена и Илия планират да преструктурират фирмата и да трансформират „Събеви груп“ в „Събеви и партньори“: „Тъй като от нашите деца нямаме нито едно със строително образование и интереси в тази област, в следващите 20 години, в които ние ще сме активно на терен, ще работим по този начин. Защото има много работа на пазара, ние няма как да я поемем цялата и бихме искали да работим с професионалисти.“
Според Гена Събева проджект мениджмънтът има голямо бъдеще. И това е обединяването на всички професионалисти в процеса в една обща среда, наречена BIM /Building Information Modeling/, или на български СИМ /Строително инвестиционно моделиране/:
„Има една много интересна формула, която аз научих от Илия по време на неговото образование в УАСГ: 1 лев, вложен в проектиране, се равнява на 20 лева в строителство и на 60 лева в експлоатация.
Ако човек осмисли това, защото трябва да се мисли за експлоатацията на сградата, ще разбере, че не трябва просто да прави поевтиняване в една или друга фаза, защото едно поевтиняване тук, ще доведе до оскъпяване там.
Работата на всички ангажирани в проекта е трудно видима, но чрез обединяването им в BIM проджект мениджърът вижда всичко и така се изчислява точен бюджет, количества и т.н., минимализират се грешките и процесите вървят по-гладко. Инвеститорът ще даде мало повече средства за проектиране, но след това те ще му се върнат от експлоатацията на сградата.“