Гена Събева започва иновативен за България проект за рециклиране на матраци

„Едва ли прегръщате някого толкова силно, колкото отделяте внимание на матрака си“, казва Гена Събева, създател и бенефициент на иновативен за България проект за повторна употреба и рециклиране на употребявани матраци.

Той бе представен в пресклуба на БТА на 20 юли от Гена Събева, създател и бенефициент, Мариела Начева, ръководител на проекта, и Десислава Пенчева, ръководител на информационните и комуникационни кампании на проекта.

Проектът предвижда изграждане на депо за подготовка за повторна употреба и рециклиране на употребявани матраци, който има за цел едрогабаритните битови отпадъци, в частност матраците, да бъдат намалени до минимум чрез повторното им използване след обработка и чрез рециклиране на съставните материали, които го позволяват.

Проблемът с ненужните матраци в България е сериозен. Път за решаването му Гена Събева, като основател и собственик на франчайз марката ВИТ – Борсата за матраци, започва да търси преди около 20-години, когато при нея идна клиент, който търси матраци втора употреба за новооткрита наркокомуна. Тогава й хрумва идеята, че може да информира мрежата си от контакти, да изпратят старите върнати матраци от клиентите си на комуната. Проектът е успешен и съвсем скоро към нея за същото се обръща и строителна фирма, която търси евтино решение за матраци, предназначени за строителите, които живеят във фургони до завършване на сградите.

Гена Събева разбира, че проблемът с огромното количество изхвърлени матраци е извън контрол, но повторно ползване може да бъде решение на казуса.

Но колко голям всъщност е проблемът?

Около 8750 тона матраци (350 000 матрака) запълват клетките на депата за смесени битови отпадъци в България годишно, като разлагането им може да отнеме до 600 години? Ако трябва да бъде измерено с нещо, количеството стига обема на Народния театър. И всичко това за продукти, напълно годни за рециклиране и част от тях със сигурност годни за повторна употреба. Съставните части, на останалите, които не могат да бъдат дезинфекцирани и повторно използвани, могат да бъдат градивни за производството на вторичен продукт.

От полиуретанът, който се извлича от вътрешността на матраците, може да се създаде изолационен материал, който да се използва в строителството.

Мариела Начева

Към настоящия момент в България, дейности по подготовка за повторна употреба или рециклиране на използвани матраци не съществуват. Едновременно с това, на територията на държавата, годишно се произвеждат около 350 000 броя матраци, като допълнително към тях съществува и внос на средно 150 000 броя годишно. Това означава, че поне 126 хиляди броя матрака годишно биват генерирани като отпадък в Югозападна България, а събиране с цел рециклиране на използвани матраци е възможно за около 30 хиляди броя.

Целта на демонстрационния проект е именно създаване на център за подготовка за повторна употреба или рециклиране на матраци и генериране на вторичен продукт. Площадката се намира в с. Петърч, община Костинброд, а обхватът на проекта е Югозападна България.

Освен че дейността, извършваща се на площадката, ще допринесе за опазването на околната среда, тя косвено ще подпомогне общините, като ще намали нуждата от изграждане на все повече сметища, формирани от огромни отпадъци.

По думи на Десислава Пенчева, ръководител на информационните и комуникационни кампании на проекта, той е основан на проучване за добрите практики в Европа.

„Има една компания в Утрехт, която рециклира от 250 до 300 хил. матрака годишно. Тази компания работи и с IKEA, като съвместно с мебелния гигант е успяла да договори матраците на компанията да бъдат комплектовани по начин, подходящ за рециклиране“, каза Пенчева.

Десислава Пенчева

Бенефициентите на проекта планират да взимат изхвърлените матраци от предварително създадени пунктове, както и от магазини, като са коментирали с голяма част от мрежата, да предлагат събирането на стари матраци при купуването на нови.

„Предвижда се генераторите на отпадъци да докарват на площадката в Петърч и сами матраците за отпадък“, допълни Мариела Начева, ръководител на проекта.

Тази нужда е наложена и от резултати от проведено проучване от компанията измежду 550 респондента на възраст от 35-50 години, 70% от тях са казали, че не биха с купили стар дезинфекциран матрак. В същото време респондентите заявяват, че в дома на всеки от тях присъстват от 2 до 3 матрака. Това означава, че тези матраци ще бъдат изхвърлени и заменени с нови при желание за покупка, което ще генерира огромни количества едрогабаритен продукт.

Като за финал Гена Събева каза, че цената на един матрак, който е използван повторно след дезинфекция, включваща изпиране с препарати, изпиране с пара и етикиране с информация със стъпките на почистване, ще бъде 10 пъти по-ниска от пазарната цена.

Снимки: БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *