В качеството си на председател на Бизнес лейди клуб „Женско предприемачество“, член на управлението на Българската търговско-промишлена палата и не на последно място – представляваща семейната компания Събеви Груп, Гена Събева участва в дискусията “Бизнес и образование – нови хоризонти”, в която акцентира на предприемачеството като възможност за младите хора да се развиват тук в България.
Двете конференции, организирани от Стопанския факултет на ТУ-София – Юбилейната XX Международна научна конференция „Мениджмънт и инженеринг ‘22“ и ХIV Международна научна конференция „Е-управление и Е-комуникации ‘22“ – се проведоха на 27 и 28 юни в Созопол. Гена Събева бе сред гостите на официалното откриване и участник в дискусионния панел.
На официалното откриване присъстваха още: Валентина Танева – съветник на Президента на Р България по образование, наука и иновации; Ангелин Цачев – изпълнителен директор и член на Управителния съвет на Електроенергийния системен оператор; Васил Пеев – главен секретар на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия; Анастас Петров – заместник-председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на „Пенсионноосигурителна компания ОББ“ ЕАД; Виктория Алексиева – мениджър във „Фесто производство“; доц. д-р Петко Русков – Junior Achievement Bulgaria; Виолина Илиева – мениджър в „Юнион Истейт“; Наталия Лаце – Технически университет – Рига, Латвия; Гюнтер Хофбауер – Технически университет – Инголщадт, Германия; Даниел Майер – Технически университет – Инголщадт, Германия.
По време на тържественото откриване приветствие поднесоха проф. д-р инж. Огнян Андреев, декан на Стопанския факултет и председател на организационния комитет на XX МНК „Мениджмънт и инженеринг ‘22“, доц. д-р Лидия Гълъбова, зам.-Ректор по научно-приложната дейност на ТУ-София, Валентина Танева – съветник на президента на Република България по образование, наука и иновации и проф. д-р Йорданка Ангелова – ръководител кат. ИИИМ в СФ и председател на организационния комитет на ХIV МНК „Е-управление и Е-комуникации“.
Всички почетоха с едноминутно мълчание паметта на наскоро починалата проф. дтн инж. Румяна Цанкова – почетен председател на ХIV МНК „Е-управление и Е-комуникации“ и неуморен радетел за развитието на конференцията и разпространението на публикациите от нея.
Г-жа Валентина Танева прочете приветствие от Президента на Р България към организаторите и участниците в Юбилейната XX МНК „Мениджмънт и инженеринг ‘22“, а също така връчи Указ на Президента за награждаване на организационния комитет на конференцията и Плакет „Св. Св. Кирил и Методий“ за високите постижения и „… нейния значим принос за формиране основите на стратегическия и иновационен мениджмънт и операционния инженеринг и предприемачество в системата на висшето образование в Република България, както и за успешните сътрудничества с бизнеса за въвеждане на иновативни технологии и системи“.
Гостите взеха участие в състоялия се веднага след откриването дискусионен форум „Бизнес и образование – нови хоризонти“, където бяха представени и обсъдени различни проблеми, иновационни идеи и решения за бъдещето на висшето образование. Вниманието беше насочено в посока на все по-голямата гъвкавост на учебните планове и програми, адаптивността и способността на Университета за фокусиране върху специфичните за различните видове бизнес и публична администрация изисквания на отделните работни места към знанията и уменията на бъдещите специалисти в новата реалност, както и използването за тази цел на възможностите на „Интернет на нещата“ и Блокчейн.
До организаторите и участниците в XIV МНК „Е-управление и Е-комуникации“ беше изпратен поздравителен адрес от г-н Божидар Божанов, Министър на електронното управление и член на организационния комитет на конференцията.
На финала на бизнес панела беше сключено споразумение за сътрудничество между Стопанския факултет на ТУ-София и Електроенергийния системен оператор – основният спонсор на събитието – в лицето на г-н Ангелин Цачев, изпълнителен директор и член на Управителния съвет на ЕСО и проф. Огнян Андреев, Декан на СФ при ТУ-София. Основните насоки на сътрудничество включват, но не се ограничават с:
– участие в обучения, тренировъчни дейности, семинари и конференции, организирани от всяка от страните, които спомагат за подобряване на информираността и укрепват капацитета на двете страни;
– участие на специалисти от ЕСО във формирането на учебните планове и програми на специалностите на СФ, както и в представяния и защити на курсови проекти, дипломни работи и други практически разработки;
– провеждане на съвместни срещи и дискусии, разработка и осъществяване на съвместни проекти – национални и международни;
– установяване и разпространение на добри практики;
– осъществяване на инициативи и консултантски услуги от страна на СФ в областта на мениджмънта и бизнес информационните системи;
– участие в стажантските програми на дружеството;
– други съвместни инициативи и начинания.
Работата на двете конференции продължи следобед и на следващия ден по отделните тематични направления.
Вечерта се състоя тържествена вечеря по случай 20-годишния юбилей на МНК „Мениджмънт и инженеринг“.
Още за събитието може да видите на фейсбук страницата на Стопански факултет към Технически университет – София.