Всяко малко гущерче иска да стане голям крокодил

Всяко малко гущерче иска да стане голям крокодил.

Това е мотото, под което Гена Събева и Филип Хайвазиан започнаха да работят по структуриране на ВИТ – Борсата за матраци, което става публично в YouTube. Чрез реалити подкаста „Бизнес клас“ двамата не само показват на живо как се случва внедряването на инструменти за управление в компанията на Гена, но и създават нови възможности за хората, които искат да стъпят в бизнеса или вече са го направили, но искат да продължат напред, а не знаят как. Затова и канят в ефир предприемачи, чиито бизнес да поставят на „дисекция“ и да им помогнат да продължат напред. През горещия стол на „Бизнес клас“ преминаха предприемачите Теодор Овчаров, Тодор Стилянов и Елина Христова.

Много малко хора разбират за какво говорим. Още по-малко мислят, че им трябва. Но когато човек го направи за себе си, много по-лесно предава информацията нататък. – казва Гена Събева, създател и визионер на франчайз бранда ВИТ – Борсата за матраци. В ефира на „Бизнес клас“ тя все още е със същото сако. Смяната му ще покаже промяна в цифрите. „Защото кой го интересува мисия, визия, ценности, ако това не се отразява на банковата сметка.“, коментира тя.

Но макар и все още със същото сако, Гена Събева вече отчита напредък в работата с консултанта Филип Хайвазиан по структуриране на бизнеса. „Движим се след всяка среща“ – казва тя.

Гена Събева: Ние правим бизнес вече 34 години. И все матраци. 2009 година беше преломна и се роди Борса за матраци ВИТ, различен бизнес модел от този, който беше до тогава. Сега също е дошло време за промяна. Разбирам го напълно. Това е усилие и не е проста работа.

Девет човека три дни работихме систематизирано и конкретно по задачи. За пръв път ми се случва да се съберем и да говорим за моя бизнес, от различна гледна точка да обсъждаме и да проектираме, да работим за развитието на проекта. Направи ми впечатление, че всеки един е много заинтересован и аз през цялото време се усещах благодарна, че тези хора са дошли и работят не за тяхното дете. Накрая написахме на едно листче задачите. Ако някой го погледне, ще каже „Това ли свършихте за три дена?! Задание за маркетинг, задание за обучение…“. Разликата обаче е в разбирането и осъзнаването. След тези три дни аз съм много по-наясно.

Ние, малкият бизнес, докато не се систематизираме, ние не можем да вървим напред, нищо не виждаме.

Две от дамите от тези деветима са в бизнеса с матраци от много години, те са матраколози. Те разбират работата на терен. Това, което обаче не разбират е колко много знаят за бизнеса. Един човек, който е в бизнеса, не си дава сметка колко много знае и да го каже на другите не може да стане с едно изречение.

В стратегическата сесия се срещат идеята, визията, мисията на собственика с тези на топ служителите. – коментира Филип Хайвазиан. – Много хора пишат планове и стратегически задачи, но не ги реализират, защото нямат съответните инструменти, с които да го направят.

За Гена Събева стратегическата сесия е един вид проект, по който ще се движат занапред; рамка, ориентир къде искаш да стигнеш, какво искаш да получиш накрая. Стратегическата сесия е важна, за да изкристализират в главите на всички от екипа мисия, визия, ценности, продукта на бизнеса, добавя Филип.

Стратегическата сесия е процес, който трае от две седмици до три месеца. Отделя се място, където хората да се откъснат изцяло от обичайното си ежедневие, изключват се телефоните и се работи заедно, като има и игрови моменти; сплотява се екипът.

Стратегическата сесия е моментът, в който качествено се променя курсът на компанията: излиза на други продукти, внася нови продукти и т.н. Екипът трябва да е синхронизиран. В стратегическата сесия участва създателят, визионерът и ключовите сътрудници, отговорни за внедряването на тези промени. Процесът завършва с оперативни задачи, които трябва да се изпълнят.

Ако искате да научите повече по темата, гледайте реалити подкаста „Бизнес клас“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *