През последните години изключително актуална стана употребата на думата нетуъркинг (networking).
Макар да няма точен превод на български, нетуъркинг се превежда като общуване, създаване на мрежа от контакти.
Нетуъркинг може и да е нова дума, но е практика, стара, колкото човечеството. Социалните контакти винаги са съпровождали развитието на човека и бизнеса. И днес, във време на силно дигитално присъствие на брандовете и компаниите, което им помага да разширяват аудиторията си значително, личният контакт и препоръките остават най-силният ни коз.
Затова и организирането и посещаването на събития не е загуба на време, а лесна възможност да достигнем до много контакти, събрани на едно място. Въпросът е знаем ли как и какво да правим с тях после.
Гена Събева добре разбира нетуъркинга. И като предприемач, и като бизнес дама с широка обществена дейност, организира от години различни събития с цел обмяна на идеи, добри практики и създаване на нови контакти и е чест гост на други нетуъркинг събития.
В годините Гена Събева организира: „Бизнес вечери в Палатата“ – поредица от вечерни срещи, които се провеждаха във фоайето на Българската търговско-промишлена палата и които събираха предприемачи от различни индустрии; поредица от събития с фокус женско предприемачество, ежемесечния формат за тематични срещи Клуб ва дизайнера на Асоциация на интериорните дизайнери в България и др. А сред любимите й събития, които посещава, са, разбира се, събитията на Менторите БГ и Дамска бизнес общност, нетуъркинг вечерите на търговците, организирани от Сдружение на българските търговци, Master The Failure – събитието, на което професионалисти открито говорят за грешките и уроците, научени от тях, смесени събития на различни браншови камари и др., н които да научиш нещо ново и интересно.
Ето какво споделя Гена Събева за нетуъркинга – за принципите, смисъла, възможностите и грешките…
Разбират ли хората какво е нетуъркинг и знаят ли как да се възползват от възможностите му?
Какво означава всъщност нетуъркинг? Това буквално преведено на български е „работа в мрежа“. Обаче, когато чуеш за мрежов маркетинг, това веднага препраща към мулти левъл и отиваме в грешната посока.
Всеки разбира нещо много различно и повечето хора разбират под нетуъркинг нещо грешно, а именно – има събрани едни хора на едно място и ние трябва да отидем да им продадем на всички сега и веднага. Затова много хора не обичат и не искат да ходят на обществени събития заради тази лоша практика. Когато отиваме някъде, не искаме да ни бъде продавано; искаме да се видим с хора, да поговорим и това е смисълът. Един човек, който разбира тези връзки между хората, той никога не би настоявал за каквото и да било.
Сред най-честите грешки, които допускат хората са също да са агресивни и настоятелни в искането си за среща, за отговор на момента и др. Има професии, чиито представители са особено агресивни по време на нетуъркинг. Вероятно така са обучавани, на тях им е казано – гледай къде има групи, върви и продавай, но това не е естествено, това е скрипт.
Има ли общовалидни правила за нетуъркинг и има ли обучения за ефективен нетуъркинг?
Има. Може би BNI e единствената организация за структуриран нетуъркинг. Всичко друго е на база усет.
Едно от първите и най-важни правила на нетуъркинга е да изградиш отношения. Когато изграждаш отношения и когато хората те харесват, един ден, когато им потрябва това, с което се занимаваш, те сами ще се сетят и ще те потърсят, няма нужда да ги притискаш да купуват каквото и да било.
Тази елегантност, усетът кога какво да кажеш е умението да не прескочиш тънката граница между нахалството и търговските ти умения. Да продаваш елегантно по време на нетуъркинг е истинско удоволствие, то е като танц.
Кои са твоите принципи в нетуъркинга, които винаги спазваш?
За мен е много важно спазването на хигиена и йерархия на взаимоотношенията, защото тя именно е в основата на нетуъркинга. Няма логика да прескочиш човека, да не му отдадеш дължимото – дали с благодарност, дали по някакъв друг начин, ако той те е свързал или те е презентирал пред твой клиент и не само, дори когато поискаш референция за доктор, за едно или за друго – да дадеш обратна връзка и да кажеш „Благодаря за контакта!“.
Истината е, че ако вземеш пет лева назаем, хората очакват да и ги върнеш, но ако дадеш контакт – не го отчитат по никакъв начин; контактите се смитат за даденост. В годините ми се е случвало да се разделя с хора, които не са оценили едно, а са се разсърдили за друго, никога не са оценили, че аз съм им направила контакти, които са им дали възможността да печелят милиони, а са се хванали за нещо дребно.
Кои контакти, създадени на нетуъркинг събитие, определяш като ефективни?
Никога не можеш да кажеш на пръв поглед кое е ефективно, кое не е ефективно. Защото зад контакта стои човек – ако този човек е интересен и аз мога да прекарам с него време в разговор, който да е удовлетворяващ, като една хубава игра на тенис (понякога аз сравнявам разговора със секса, удоволствието от един дълбок и качествен разговор е точно такова), когато попаднеш на човек, с който сте на една вълна, с който можеш да говориш за нещата от живота, които те вълнуват, това е истинско удоволствие. Какво означава качествен контакт? Този, който ме развива, който ми помага да отида на следващо ниво, не просто обсъждаме някакви клюки – това не е удовлетворяващо. Но ако ние се съберем и започнем да планираме, да направим нещо заедно това са безценни момченти.
Можеш ли да определиш ТОП 5 на контакти, които си създала по време на нетуъркинг и от които в последствие е създадено нещо значимо и трайно във времето?
Винаги мога да дам такива примери. Може в главите на двама души да е седяло едно и също нещо, но когато те се срещат, то се ражда.
Така се родиха Менторската програма за жени предприемачи, краундфъндинг платформата Patient Capita, дори Асоциация на интериорните дизайнери в България… От нетуъркинг е и срещата ми с химика, с който работя по линия на генерирането на вторични продукти от рециклиран полиуретан, изключително качествен човек… Имам много такива примери.
Как се „управляват“ създадените контакти и загубено време ли е „неосребрените“ контакти?
Създаването на контакти е талант, не е за всеки. Много хора мислят, че е лесна работа, но качествените контакти са изградени контакти – със съученици, със състуденти, с хора от места, където сме прекарали достатъчно много време и сме изградили доверие с тях.
Никога не мисля за контактите по този начин – осребрени или неосребрени. Когато дойде моментът, знаеш, че този човек съществува, винаги можеш да го потърсиш, да направиш нужното. Но, ако някой човек ми е скучен, някак по естествен начин аз се отдалечавам. Не мога да прекарам нито минута с някой, който ми е скучен, който ме натоварва, който мрънка, оплаква се и не ми добавя стойност.
За мен всеки един контакт трябва да добавя стойност – както аз на него, така и той на мен. Затова обичам събития, където срещам нови хора. Това е предизвикателство – да срещнеш нов човек, да разбереш повече, да видиш как можеш да си му полезен, как той може да ти е полезен и т.н.
Кои са нетуъркинг събитията, които обичаш да посещаваш и би препоръчала на предприемачите?
Обичам да посещавам тематични събития и добре организирани. Добре организираното събитие е наслада за душата. Обичам качествени и смислени събития, а не просто да излезем, да си покажем роклите.
Не обичам кухи, изпразнени от съдържание събития, на които да се раздадат просто някакви награди. И на сватби не обичам да ходя – един и същи филм с различни главни герои.
Искам нещо оригинално, на хубаво място, смислено, подредено и логично.