Гена Събева: С Акт 17 предизвиквам вниманието на бранша

Бизнесът на „Събеви груп“ е свързан с управление на проекти. Нашата първа работа е да разберем клиента и да направим задание. Преди да се даде какъвто и да било старт на работата на всички специалисти, ние трябва да опишем добре заданието и да го разкажем на архитекта.

Какво се случва нататък? При проектирането цялата сграда оживява. Оживява първо в главите на професионалистите, след това се пренася на хартия и дигитално. Професионалистите превръщат думите от заданието в чертежи, в картинки, в детайли. Такъв е процесът в момента.

BIM обаче, или СИМ на български – Строително-информационно моделиране, събира цялата тази информация. Вече повече от 10 години се говори за BIM у нас, но все още не са много специалистите, които работят в тази среда.

Какво дава тази среда?

В дигиталната среда тухла по тухла, чертичка по чертичка изграждаш дигитален близнак на сградата, която ще се строи. Преди да я видиш в реалния й вид и след като преминава през всички специалности, тя оживява – буквално всяка инсталация, всеки орган – в едно пространство.

Тук не говорим за 3D проектиране, а за дигитален образ, дигитален близнак на сградата. Когато го имаш, можеш да правиш много и различни изчисления – да пресмяташ кубатури, да пресмяташ стойност на сградата… Това е изключително полезно. BIM ти дава един мини вариант на твоята сграда в джоба, в телефона; можеш да я гледаш по всяко време и да знаеш всичко относно нея. Не се налага да помниш, когато след години искаш да пробиеш една дупка, къде точно минават инсталациите. Не се налага, ако решиш да надстрояваш, да правиш цялостно обследване на сградата от всички специалисти отново, защото ще имаш събрана цялата тази информация на едно място. Това ти дава изключително много възможности за размисъл и как изглеждат нещата.

С друго думи, всеки 1 лев на кв. м. проектиране е равен на 20 лева в строителството и 60 лева в експлоатацията. Тоест обмислянето и инвестицията в този етап на мисленето и изграждането на сградата дава изключително много възможности за икономии в дългосрочен план. Защото тази сграда се предвижда да стои за вечни времена и колко пари ще вложиш в строителството е една малка част от средствата, които ще вложиш след това в нейната поддръжка и експлоатация.

Това е идеята на BIM – да можеш предварително да направиш тези модели, за да имаш яснота преди да си похарчил парите.

Казах си, всички хора знаят какво е Акт 16 или така нареченото Удостоверение за ползване. Това е завършената сграда, финала на строителството. Знаем, че когато вземем Акт 16 на една сграда, цялото строителство е завършено. Ние обаче сме в информационната епоха, във времето, когато дигитализацията се развива с пълна сила. И аз казвам, че освен да предадеш сградата на живо, ти трябва да я предадеш и в дигиталния й вид на инвеститора, което ще му спести средства за в бъдеще, ще му направи сериозна икономия, ще му даде възможности да гледа цялата сграда навсякъде по всяко време и да взема решения.

Харесвам тези актове в строителството. Ако и в бизнеса имаше такива актове, които да ме водят и да знам във всеки един момент къде се намирам, би било много по-лесно. Защото зад всеки акт в строителството има яснота какво трябва да е изпълнено на този етап. Хубаво би било да има подобни репери и в бизнеса, за да може човек, когато се движи и когато развива бизнеса, той да се ориентира какво е направил до тук, какво му предстои. Всяко нещо може да бъде развивано, както и сградата. Процесът е един и същ.

Строителството е изключително добре регулирано и структурирано. Затова, когато говоря за бизнес, обичам да давам примери със строителството. В строителството има ясна крайна цел. Започваш от общото, след това детайлите.

С Акт 17 искам да предизвикам размисъл в хората.

Има много професионалисти, които считат, че това е просто един софтуер. Не, BIM е много повече от софтуер. Чрез BIM събираш и управляваш информацията. Най-важното е да работиш с нея и да я използваш по правилния начин. BIM улеснява процесите и облекчава работата на екипите и на строителите след това, които ще изпълняват обекта и на проджект мениджмънта, който ще следи всичко още от проектирането.

BIM трябва да бъде задължителна част от обучението на студентите още от първи курс, както и за професионалистите, които искат да не изостават в бранша. Всеки един професионалист трябва да може да работи в тази обща среда. Това не е нова професия, това е надграждане над знанията и уменията на всеки участник в процеса. Трудно е в един екип един да работи с BIM, друг не.

Моят съпруг като проджект мениджър на строително-инвестиционна компания се включи преди година в единствената специалност, свързана с BIM, магистратурата „Управление и оптимизиране на строителни процеси чрез строително-информационно моделиране“ в УАСГ, което за него бе изключително важно, интересно и полезно.

Все още има изключително ретро проектанти на пазара, осолено в провинцията, хора, в пенсионна възраст, които не са помръднали от завършването на обучението си някога, не надграждат и не се развиват. А за бранша няма значение на каква възраст си, човек винаги трябва да следи и да изучава новостите, защото те никога не влизат от днес за утре, това е процес. Аз съм ходила на презентация за BIM преди почти 15 години, толкова отдавна, че съм го забравила. Но сега е все по-актуално, вече има архитекти и проектанти, които работят в BIM и е време работата в обща среда да навлезе все повече и повече.

С Акт 17 предизвиквам вниманието на бранша. BIM е пожелателен, но е силно препоръчителен, а времето вероятно ще го направи по естествен път и задължителен.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GB