Гена Събева, в качеството си на бизнес дама с дългогодишен опит в предприемачеството и широка обществена дейност, подпомагаща развитието на предприемачеството у нас, както и като председател на Асоциация на интериорните дизайнери в България, участва в специално събитие за представяне на проект за иновация – „Дизайн на бизнеса“ на Професионална гимназия по дизайн „Елисавета Вазова“, част от Национална програма „Иновации в действие“.
АИДБ е партньор на инициативата и активно съдейства за създаването и реализирането на иновативната програма, заедно с екип професионалисти от Международното висше бизнес училище.
По време на събитието, което се проведе на 19 април в Международното висше бизнес училище /МБВУ/, бяха представени ученически проекти за стартъпи, свързани с устойчиви иновации в сферите на интериорния дизайн, модата, кулинарията, хотелиерството, флористиката, брокерските услуги и журналистиката.
„Смятам, че децата трябва да имат ментори при разработването на техните идеи за бизнес и подготовката за презентирането им. Имаше седем екипа с разнообразни идеи в различни области. Би било полезно всеки от тях да бъде наставляван от професионалист в конкретната област, в която ученикът развива своя бизнес проект. Това ще подобри качеството на проектите и представянето им пред аудитоията.“, коментира Гена Съева.
„Зная, че страхът от започване на собствен бизнес е поради липсата на информация как изглежда бизнесът на практика. Менторство е нужно. Ако го няма в семейството, трябва да го търсим. Затова и работя усилено, създавайки Менторска програма за жени предприемачи и програмата за следдипломна квалификация “Приложно предприемачество”, която започва от тази годсина в УНСС.“, допълни тя.
При представянето на проектите бяха отличени комуникативните и презентационните умения за създаването на добавена стойност за бизнеса. Беше разгледана важността на бизнес преговорите и търговските умения в постигането на успешни сделки и стратегии за разширяване на бизнеса. Друг аспект, който привлече вниманието на участниците и предизвика оживени дебати, беше корпоративната отговорност. Разгледани бяха и примери за успешни корпоративни инициативи, които имат положителен отзвук в обществото. Социалната отговорност на бизнеса беше разгледана в дълбочина, като се посочиха конкретни примери за реализирането й в практиката на бизнеса в Република България. Изтъкната беше и връзката между ефективното управление на времето и успеха в бизнеса. Разгледано беше дали печалбите могат да бъдат бързи и дали това винаги е желателно. Експертите се спряха и на въпроса за времето, необходимо за подготовка на предприемачите и за предимствата и недостатъците на младостта срещу опита в бизнеса. Бяха споделени иновациите и креативните идеи за бизнес модели на отличени ученици от няколко гимназии в България.
Част от събитието бе и дискусионния панел на тема „Добавена стойност в бизнеса“. В него участие взеха: Гена Събева, доц. Д-р Стела Балтова, проф. д-р Лалка Борисова и гл. ас. д-р Гергана Рашкова от МВБУ, проф. д-р Янка Тоцева от УНСС. Те представиха полезни насоки за бизнес лидерите и предприемачите и създадоха вълна от вдъхновение и идеи за иновативност и социално отговорно предприемачество. Във фокуса на дискусията бяха ключовите фактори за успех в бизнеса и висококонкурентния свят на предприемаческата дейност.
„Нашата цел е да предоставим на учениците си още една възможност за реализация, а именно създаване на собствен бизнес по професията, за която се обучават при нас или друг, различен вид бизнес, защото ние създаваме личности – знаещи и можещи, активни, креативни, критични и самокритични, способни да бъдат дизайнери на своето бъдеще.“, каза г-жа Румяна Антова, координатор на гимназията по проекта.
Г-жа Даниела Шошова, директор на ПГД „Елисавета Вазова“, пожела на учениците творчески успехи и мотивация за личностно развитие. Нейното послание към тях бе да бъдат дизайнери на своето бъдеще, да бъдат креативни в действията си и смели в мечтите си.
„Всички ние споделяме една обща страст и вяра в силата на иновациите да променят и подобрят начина, по който живеем. Днешното събитие е възможност да обменим идеи, да учим един от друг и да създадем връзки, които ще ни помогнат да продължим да развиваме училищата си като центрове на иновация и експериментиране“, каза доц. д-р Стела Балтова, заместник-ректор по научноизследователската дейност и международното сътрудничество в МВБУ.